Протипожежний захист

Усі ми споживачі товарів та послуг, і всім нам доводиться так чи інакше довірятися їх постачальникам. І якщо йдеться, скажімо, про купівлю харчових продуктів або перукарські послуги, то кожен з нас ще може більш-менш адекватно оцінити їх якість, набагато гірше буває, коли доводиться довіряти або не довіряти певній особі, чи то маючи підстави для цього, чи то не маючи їх. Одна з таких сфер – це протипожежний захист, правильність організації якого визначає як ту саму безпеку, так і витрати. І це той самий випадок, коли замовники здебільшого не розбираються належним чином в усіх “перипетіях”, слово кваліфікованого незалежного консультанта може “врятувати” Ваші гроші, а якщо пожежа таки станеться – врятувати також майно і людей.

Коротко про предмет розмови

Як відомо, протипожежний захист будинків і споруд буває пасивним і активним. Пасивний протипожежний захист передбачає забезпечення нормованої відстані між будинками і спорудами, їх поділ на протипожежні відсіки, обробляння будівельних конструкцій вогнезахисними речовинами тощо.

Активний протипожежний захист забезпечується системами протипожежного захисту, до яких належать системи пожежної сигналізації та оповіщування, протидимного захисту, пожежогасіння та ін.

Пасивний протипожежний захист – здебільшого предмет ДБН В.1.1-7:2002 Пожежна безпека об’єктів будівництва (який, до речі, невдовзі буде замінено ДБН В.1.1-7:2016 Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги), а також будівельних норм на об’єкти відповідного типу. Активний протипожежний захист – предмет як цих самих будівельних норм, так і ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту.

Заздалегідь зазирнувши в ці норми, Ви можете принаймні оцінити, якими мають бути конструкції “свічного заводика”, який заплановано збудувати, і якими системами протипожежного захисту його доведеться оснащувати. Разом з тим, така оцінка може бути в кращому випадку “якісною”, але аж ніяк не “кількісною”, вона навіть не відповість на запитання стосовно того, якими самими мають бути ті чи інші системи. Наприклад, ДБН В.2.5-56:2014 вказує на необхідність оснащення більшості видів об’єктів системами пожежної сигналізації і системами пожежогасіння, натомість вибирання типів цих систем і обладнання покладається на проектувальника.

І тут нерідко починаються “дива”. Ще “цікавішими” є випадки, коли норми не мають прямих вимог щодо оснащення об’єктів певного типу системами протипожежного захисту, а щось “вигадувати” з тих чи інших причин таки доводиться. І “найвищий пілотаж” – це обґрунтовані рішення щодо протипожежного захисту у випадках, коли об’єкт будується з відхиленнями від будівельних норм (а таких, до речі, наразі переважна більшість).

Дещо докладніше про те саме

Давати якісь загальні поради щодо придбання будівельних матеріалів і вибирання підрядників для проведення будівельних робіт – справа надто невдячна, щоб нею займатися. Винятком є вогнезахисне обробляння, стосовно якого ми можемо розповісти багато цікавого і багато кому допомогти. Куди “вдячнішою” (як нам, так і нашим потенційним клієнтам) є діяльність щодо надання консультаційних послуг з питань активного протипожежного захисту. Наведемо два приклади.

  1. Улаштування системи пожежної сигналізації.

Мабуть, тільки лінивий не знає, що пожежні сповіщувачі бувають димовими, тепловими або належати до “сповіщувачів полум’я”. Для тих, хто “рив” глибше, не буде “відкриттям Америки” і те, що вони бувають ще й комбінованими, адресними і безадресними, максимальними, диференційними, динамічного типу і т. ін. Того, хто хоче ознайомитись з цими питаннями докладніше, направимо, насамперед, до вже згаданого ДБН В.2.5-56:2014 і серії стандартів EN 54. Коли ж постає питання, які сповіщувачі потрібні, як їх раціональніше розмістити і в які шлейфи з’єднати, який приймально-контрольний прилад вибрати, пересічний громадянин зазвичай “сідає в калюжу”.

Відповідно, потенційний підрядник проектних і монтажних робіт має величезні можливості для свідомого завищення витрат. Ситуація може бути в корені протилежною: наразі з’явилася велика кількість фірм-“одноднівок”, які нібито “все знають”, “все вміють”, готові “за дві копійки” зробити “все і вся” і жодне ліцензування чи контролювання діяльності на заваді їм не стає.

  1. Улаштування системи пожежогасіння

Той факт, що ДБН В.2.5-56:2014 не дає відповіді стосовно типу системи пожежогасіння (першочергово – щодо типу вогнегасної речовини, що використовується в ній), не означає, що має місце “повна свобода вибору”. Це також не наслідок “каверз” розробників чи їх непрофесіоналізму: насправді, саме такий підхід вибрано в Європі і описано в наразі прийнятих в Україні нормах щодо систем пожежогасіння всіх типів. Інакше кажучи, саме проектувальник повинен визначити, захищати об’єкт/приміщення спринклерною, дренчерною системою, “заливати” його піною чи “засипати” порошком, улаштовувати на ньому “газову камеру” і яку саме газову вогнегасну речовину вибрати чи передбачити аерозольне пожежогасіння.

Ви, як замовник, звичайно, маєте погодити відповідні рішення, але чи настільки Ви обізнані в цих питаннях, щоб бути впевненими у відсутності обману чи помилок? Паралельно зауважимо, що нові норми ліцензування робіт протипожежного призначення набагато “м’якіші” за попередні, зокрема, багато видів таких робіт можна проводити і без ліцензії. До того ж, за непрямими ознаками можна зробити висновок, що довго ці норми не діятимуть.

З поглядом у майбутнє

Вибирання типів систем протипожежного захисту – це лише перший крок. Погодивши запропоновані рішення і вибравши підрядника проектних робіт, Ви можете стати його “заручником”: за кресленнями “Мерседеса” неможна виготовити “Запорожець” і навпаки. Іншими словами, проект, розроблений з огляду на використання обладнання виробника “X”, може бути цілком незастосовним у разі, якщо Ви пізніше приймете рішення скористатися обладнанням виробника “Y”. Це стосується більшою чи меншою мірою всіх видів систем протипожежного захисту.

Врешті решт проект системи протипожежного захисту доведеться реалізовувати, тобто проводити монтажні роботи; готові системи, як відомо, підлягають технічному обслуговуванню (в сучасних нормативних документах його називають “підтриманням експлуатаційної придатності”). Переконувати когось у тому, що в цих випадках також є сила-силенна тих самих “підводних каменів”, мабуть, не потрібно.

Так чи інакше, потенційний власник системи протипожежного захисту, не маючи спеціальних знань, може лише сподіватися на професіоналізм, сумлінність і чесність підрядника/підрядників, які займаються проектуванням, монтуванням і технічним обслуговуванням систем протипожежного захисту. Тут і потрібен фахівець, який міг би надати йому професійні консалтингові послуги щодо протипожежного захисту на всіх стадіях робіт і в майбутньому, коли систему буде введено в експлуатацію.

Опинившись віч-на-віч з великою кількістю пропозицій, потенційні клієнти зазвичай намагаються вибрати ті, для реалізації яких потрібні найменші кошти. Водночас, хоча всі й знають, скільки разів сплачує скупий, багато хто сподівається, що його “омине ця чаша”, а про таке поняття як критерій зведених витрат, забувають взагалі… Про те, що система, спроектована і змонтована за принципом “і так зійде”, навряд чи виконає свої задачі у разі пожежі, забувають практично всі їх потенційні власники, а про можливі наслідки її неефективності не хочеться нічого й казати.

З іншого боку, людина, яка готова викласти кругленьку суму за сучасні системи протипожежного захисту, може або стати жертвою шахраїв, або просто, як то кажуть, “доплатити за бренд”. Тут також мають стати в нагоді експерти, що розуміються в цих питаннях, і що більший об’єкт будівництва, то більше коштів можна заощадити, звернувшись до них. Те саме стосується процесів монтування, приймання в експлуатацію і технічного обслуговування систем протипожежного захисту.

Відомо, що пожежу легше загасити на початкових стадіях, то ж краще звертатися до фахівців відповідного профілю вже на стадії ознайомлення з будівельними нормами і обирання типів систем протипожежного захисту. В нашій компанії такі фахівці є і наші двері для Вас завжди відчинені. Звернувшись до нас, Ви зможете спати спокійно, не “засмічувати” собі голову питаннями, що не стосуються сфер Вашої діяльності, і все буде також, як казав вищезгаданий персонаж великого письменника.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *