Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

План евакуації при пожежі – яким він має бути

План евакуації при пожежі

Мабуть, усі бачили вивішені на стінах план евакуації при пожежі в приміщенні, тому розповідати, які вони з себе, було б зайвим. Водночас, потрібні вони далеко не завжди. Так, п. 5 розділу ІІ НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні регламентує таке:

На об’єктах з постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення із одночасним перебуванням 50 і більше осіб (далі – об’єкти з масовим перебуванням людей), у будинках та спорудах (крім житлових будинків), котрі мають два поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше 25 осіб, а для одноповерхових – більше 50 осіб, мають бути розроблені і вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

На об’єктах з масовим перебуванням людей, які є навчальними (у тому числі дошкільними) закладами, закладами охорони здоров’я зі стаціонаром, будинками для людей похилого віку та інвалідів, санаторіями і закладами відпочинку, розважальними, культурно-освітніми та видовищними закладами, критими спортивними будинками і спорудами, готелями, мотелями, кемпінгами, торговими підприємствами та іншими аналогічними за призначенням об’єктами з масовим перебуванням людей, на доповнення до схематичного плану евакуації повинна бути розроблена та затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об’єктів, у яких передбачається перебування людей уночі, інструкції повинні передбачати також дії у нічний час.

Інспектування переоснащення об’єктів

Про зазначені інструкції поговоримо іншим разом, а зараз скажемо лише, що наступний пункт цього ж розділу такий (цитуємо):

У разі зміни планування або функціонального призначення будинків (приміщень, споруд), технології виробництва, штатного розкладу персоналу, плани евакуації та інструкції повинні бути відкориговані.

Додаткове пояснення

Отже, Правила вимагають вивішувати план евакуації при пожежі “на видимих місцях” без додаткової конкретизації, віддаючи прийняття цього рішення “на відкуп” посадовим особам об’єкта. Нагадаємо, що серед них, у повній відповідності до НАПБ А.01.001-2014, мають бути особи, відповідальні за пожежну безпеку (одна або декілька, залежно від виду, особливостей і “масштабів” об’єкта).

Вони й повинні складати плани евакуації, зазначаючи на них шляхи евакуації, евакуаційні та аварійні виходи, правила поведінки у надзвичайних ситуаціях, а також порядок і послідовність дій у разі їх виникнення. На плані евакуації вказують місця розташування первинних засобів пожежогасіння, ручних пожежних сповіщувачів, а також телефонних апаратів і, звичайно ж, номери, за якими потрібно телефонувати у разі виникнення пожежі. Затверджує плани евакуації керівник об’єкта.

В чому складність?

“Еталонних” планів евакуації не існує, та це й не дивно, адже всі об’єкти унікальні. І що далі віддаляються часи, коли левову частку будинків і споруд зводили за так званими типовими проектами, що складнішими стають архітектурно-планувальні рішення, то різноманітнішими стають умови задач щодо складання планів евакуації з них.

Інспектування будинків, споруд, приміщень

Найпростіше, що спадає на думку необізнаної особи – це просто “намалювати” схеми руху людей з усіх приміщень у напрямку евакуаційних виходів. Часто так і буває, оскільки далеко не кожен власник чи директор знайде і зможе втримувати достатньо обізнаного фахівця відповідного профілю. Але насправді все далеко не так просто, адже існують вимоги нормативних документів, до того ж, вміння “читати” тривимірні креслення та інтуїція (не кажучи вже про знання і досвід) – це першочергові складники успіху.

Перш за все хотілося б згадати основоположний документ – ДБН В.1.1-7-2002 Пожежна безпека об’єктів будівництва, який містить ряд вимог щодо того, де мають проходити і якими повинні бути евакуаційні шляхи і виходи. Містить він і ряд заборон щодо їх “прокладання”. Зважаючи на те, що це один з документів, який, фігурально висловлюючись, написано кров’ю, ігнорувати його вимоги неможна аж ніяк.

Навіть якщо Ви впевнені, що перевірки пожежних інспекторів Вам “не загрожують”, адже не факт, що “червоний півень” обійде Вас стороною. Мабуть, нікому не хотілося б стати винним у загибелі чи травмуванні людини або її отруєнні токсичними продуктами згоряння. Окрім цього документа існують численні будівельні норми на об’єкти різного призначення (громадські будинки, об’єкти торгівлі, спортивні споруди, заклади дозвілля тощо), які конкретизують вимоги щодо організації евакуації у випадку пожежі з урахуванням специфіки таких об’єктів.

Окремо слід зазначити, що сила-силенна будинків і споруд у теперішній час будуються з численними відхиленнями від будівельних норм. Аби їх “узаконити”, для кожного об’єкта будівництва розробляють Концепцію забезпечення пожежної безпеки, що містить, окрім усього іншого, вимоги щодо організації та забезпечення безпечної евакуації у разі пожежі. Звичайно ж, цей документ охоплює багато питань і підлягає погодженню з уповноваженими органами державної влади, але це вже предмет окремої розмови. Саме тут і можуть бути численні “підводні камені”, оминути які може бути складно навіть доволі досвідченому фахівцеві.

Інакше кажучи, аби “ув’язати” між собою вимоги ряду будівельних норм, Правил пожежної безпеки (як тих, що ми вже згадували, так і галузевих (за їх наявності)) та Концепції й водночас зробити все не без здорового глузду, потрібно тримати в голові дуже багато усілякої “казуїстики”. І, звичайно ж, вміти застосовувати її належним чином до кожного конкретного об’єкта та його частин. Повірте, це зовсім не просто.

Часи, коли плани евакуації малювали кольоровими олівцями, начебто вже минули. Наразі існують добре відомий архітекторам AutoCAD, а також ряд інших програм, які дають змогу скласти плани евакуації, у тому числі (що зазвичай найкраще) користуючись як “підкладкою” оригінальними архітектурними кресленнями. Про те, що існують різного роду кольорові принтери, казати, мабуть, не потрібно, а от такий прийом як нанесення плану евакуації на фотолюмінісцентну підкладку, згадаємо. На нашу думку, таке рішення вельми розумне, у тому числі з огляду на забезпечення видимості плану евакуації в умовах низької освітленості та/або задимленості.

Наостанок згадаємо слова професора Преображенського, який пропонував розділити співи у відомому театрі та медичні операції. Гадаємо, цей випадок теж не є винятком з загального правила: кожен повинен займатися своєю справою. Розроблення планів евакуації – це одна зі сфер, де ми досягли успіху. Відповідно, ми готові взяти на себе клопоти, пов’язані з розробленням і виготовленням планів евакуації, аби Вам не довелося “набивати шишки”, “засмічувати голову” і гаяти час на неспецифічну роботу без упевненості в її результаті.