Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Інспектування систем протипожежного захисту

Інспектування систем протипожежного захисту

Про інспектування застарілих систем протипожежного захисту третьою стороною

В недалекому минулому ми висвітлювали аспекти, пов’язані з залученням так званої третьої сторони до інспектування (перевірка технічного стану) систем протипожежного захисту. Здійснювати його можна як під час прийняття системи в експлуатацію, так і в умовах її експлуатації. Ніхто не забороняє користуватися послугами тієї самої “третьої сторони” і на стадії проектування. І хоча багато кому такий підхід з тих чи інших причин не подобається, його давно реалізовано в цивілізованому світі, куди ми прагнемо, та й у нас “джина” вже “випущено з пляшки”. Нехай процес іде не без проблем, але позитивний досвід в Україні вже є.

Разом з тим, усе це просто і зрозуміло в тих випадках, коли інспектуванню піддають системи протипожежного захисту, змонтовані відносно недавно і такі, що відповідають чинним наразі нормам. А чи можуть бути корисними послуги цієї самої третьої сторони, якщо систему спроектовано і змонтовано, як то кажуть, в далекому минулому? Відповідь: так (з численними знаками оклику). Давайте з’ясуємо, чому.

Традиційно вважають, що закон зворотної сили не має. Відтак, якщо систему спроектовано, скажімо, за нормами, які були чинні N десятків років тому, то перевіряти її потрібно на відповідність саме тим нормам, а не документам, чинним наразі. А зробити це, бачачи перед собою якесь “залізо” і не маючи досвіду роботи за старими нормами, вельми непросто навіть дуже обізнаній у сучасній нормативній базі людині. Водночас, як відомо, досвідченим експертам (з якими ми активно співпрацюємо) це все під силу.

Інспектування технічної документації систем протипожежного захисту

Вірний і обґрунтований висновок стосовно стану системи, наданий ними, дасть змогу визначити можливість і доцільність її подальшої експлуатації, а також дасть підстави вважати себе убезпеченим від “червоного півня” або зробити висновок стосовно необхідності “щось робити”. Варто зауважити, що буває й таке, що власника системи намагаються примусити перевірити її відповідність сучасним нормам, якої не може бути апріорі. У таких випадках до Ваших послуг, на додаток до експертів, будуть і наші юристи.

Якщо ж систему протипожежного захисту визнано такою, що “не витримує критики” та/або взагалі непридатною до подальшої експлуатації, то одразу постають питання стосовно подальших дій щодо неї. Перше, що спадає на думку – це зробити так, як пропонував Ежен Пот’є (“… до основанья, а затем…”). Можна зробити й таким чином, але не завжди це доцільно.

Приміром, якщо систему протипожежного захисту можна “реанімувати” шляхом заміни певних компонентів (наприклад, пожежних сповіщувачів системи пожежної сигналізації, зрошувачів системи водяного пожежогасіння, вентиляторів системи димовидалення) або витратних матеріалів (вогнегасних речовин), то витрати, відповідно, будуть значно нижчими.

На жаль, навіть якщо “рецепт” відновлення системи вже відомий, реалізувати його не так вже й просто, оскільки з уявною заміною “шила на мило” насправді пов’язано дуже багато “підводних каменів”. Так, наприклад, сучасні спринклери за багатьма параметрами можуть бути занадто відмінними від застарілих, і всупереч усілякій логіці навіть справна в цілому спринклерна система може не забезпечити виконання своїх функцій у разі оснащення більш сучасними розпилювачами.

Інспектуємо системі раннього виявлення надзвичайних ситуацій і проектну документацію

Аналогічно, “заряджання” системи пінного пожежогасіння новим піноутворювачем може не дати бажаного результату через відмінність конструкцій сучасних стволів-генераторів піни від конструкцій раніше використовуваних генераторів (піна може бути “не такою, як треба”). Що стосується старих систем газового пожежогасіння, що передбачали використання так званих галонів (озоноруйнівних газових вогнегасних речовин), то пряма заміна таких вогнегасних речовин сучасними, з ряду причин, взагалі неможлива.

Вельми “хворе” питання – це утилізація тих компонентів систем протипожежного захисту чи використовуваних вогнегасних речовин, які непридатні для подальшої експлуатації (використання). Усі вони належать до категорії відходів (зрозуміло, що не побутових, від чого проблеми стають набагато складнішими). Утилізація ж озоноруйнівних газових вогнегасних речовин, біологічно “жорстких” піноутворювачів тощо – задача непроста і часто-густо потребує не тільки суттєвих фінансових витрат, але й обізнаності в юридичних і технічних питаннях та “обережності”.

Іншими словами, якщо вже проблема виникла, то не слід намагатися вирішити її покладаючись лише на себе. Звичайно, низька ціна – не завжди показник того, що Ви маєте справу з шахраєм, але за наявності декількох занадто відмінних пропозицій щодо виконання одних і тих самих робіт, варто насторожитися.

Загалом наша рекомендація така: за можливості доручайте виконання всіх задач починаючи з інспектування старої й закінчуючи здаванням в експлуатацію реконструйованої системи одному підрядникові. Звичайно ж, уклавши відповідні договори та переконавшись у юридичній “чистоті” пропозицій (нехай краще в підрядника голова болить, де за необхідності знайти субпідрядника, ніж Ви будете “днем з вогнем” шукати виконавців специфічних робіт). Не станемо приховувати, що вважаємо себе гідними ролі такого підрядника.

Наша компанія ТОВ ЦИА Шілд надає послуги з інспектування систем протипожежного захисту. Шоб замовити дану послугу, звертайтесь за наступними телефонами: 044 558-47-95, 044 558-47-93, 068 793-72-67.