Системи протипожежного захисту – чого очікувати

Можна довго сперечатися про те, наскільки вираз “перехід на вузьку європейську залізничну колію без зміни коліс” застосовний до нинішнього стану національної стандартизації та реалізації тих європейських і міжнародних стандартів, які вже прийнято. Водночас, прийняття будь-якого з таких стандартів, на нашу думку, це крок уперед, до цивілізованого світу. Отож, ринок системи протипожежного захисту-чогоочікувати.
“Порившись” на офіційному сайті Українського агентства зі стандартизації, можна побачити, що серед нормативних документів, які заплановано прийняти вже цього року, є EN 16763:2017 Services for fire safety systems and security systems (свідомо не даємо запропонований заявниками переклад, оскільки не цілком згодні з ним). Якщо не полінуватися і прочитати хоча б “Вступ” і “Сферу застосування” цього стандарту, то стає зрозуміло, що він встановлює вимоги щодо компаній (організацій, установ), які займаються виконанням робіт і наданням послуг, пов’язаних з системами протипожежного захисту і системами безпеки.
Прогноз на найближче майбутнє
Буде цей стандарт діяти одночасно з різного роду “ліцензійними умовами” та/або іншими нормативно-правовими актами чи замінить їх собою одразу або пізніше – наразі незрозуміло, але, так чи інакше, усім бажаючим працювати на ринку робіт і послуг, пов’язаних з системами протипожежного захисту і безпеки, рано чи пізно таки доведеться “підлаштовуватись” під його вимоги. Водночас, є принаймні одне “але”, пов’язане з цим документом: прийняти його заплановано методом “підтвердження”, тобто мовою оригіналу і без офіційного видання в Україні.
Інспектування об’єктів, які підлягаюсть капітальному ремонту
Як показує практика, в подібних випадках навіть придбати оригінальну (хоча б в електронному вигляді) версію документа іноді дуже складно. А якщо врахувати той факт, що й в Європі цей стандарт прийнято тільки що не “вчора”, (що зрозуміло з його умовної познаки), то очікувати його появи на кожному “прилавку” найближчим часом годі.
Яким чином користуватися документом за рівня знання іноземних мов пересічним громадянином без ризику невірного розуміння його положень – питання риторичне, яке, на жаль, стосується й решти подібних документів. Але це ми вже відійшли від предмету сьогоднішньої розмови.
Докладніше про сам документ
Стандарт складається з “Передмови”, “Вступу”, розділів “Сфера застосування”, “Терміни та визначення понять” і “Вимоги” та додатка А “Настанови щодо документації за етапами роботи”. У вступі вказується, що його розроблено з метою надання загальної уяви щодо мінімального рівня надання послуг та виконання робіт шляхом встановлення відповідних критеріїв для забезпечення можливості реалізації вимог Європейської Директиви 2006/123/ЕС “Послуги та роботи на внутрішньому ринку”. Користуватися ним потрібно разом зі стандартами, які встановлюють вимоги щодо систем протипожежного захисту, систем безпеки та їх компонентів.
Інспектуємо вогнезахисне обробляння, а також проектну документацію
У сфері застосування вказується, що стандарт встановлює мінімальні вимоги щодо виконавців, а також компетентності, знань та вмінь персоналу, що займається побудовою, проектуванням, монтуванням, пусконалагоджувальними роботами, перевіркою відповідності і підтриманням експлуатаційної придатності (технічним обслуговуванням) систем протипожежного захисту та/або систем безпеки, незалежно від того, надаються ці послуги та виконуються роботи на самому об’єкті захисту або в дистанційному режимі.
Серед систем протипожежного захисту названо системи пожежної сигналізації та оповіщування, стаціонарні системи пожежогасіння, а також системи протидимного захисту. До систем безпеки віднесено системи тривожної та охоронної сигналізації, контролю доступу, охорони периметру, а також системи відеоспостереження. Водночас, заявлено, що цей перелік не є вичерпним і що стандарт поширюється і на комбіновані системи. Не стосується він систем оповіщування населення і центрів приймання тривожних сповіщень.
Вимоги стандарту стосуються таких аспектів, пов’язаних з самими системами:
– побудова (задавання цілей захисту і сфери застосування систем виходячи з визначених ризиків і відомих обмежень);
– проектування;
– монтування;
– пусконалагоджувальні роботи;
– перевіряння відповідності;
– здавання в експлуатацію;
– підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування).
Інспектуємо системі автоматичного пожежогасіння та системі пожежної сигналізації
Нормативний документ встановлює вимоги також щодо компаній-виконавців робіт, надання послуг і виконання робіт за субпідрядом, персоналу, а також результатів виконання робіт і надання послуг.
Як показує досвід, найбільшого успіху в будь-якій справі досягає той, хто першим починає нею займатися. То ж радимо поквапитись і заздалегідь привести свою компанію у відповідність до сучасних європейських вимог. Ми готові і надати допомогу в “прочитанні” оригінального документа, і здійснити додаткові тлумачення його положень, і адаптувати компанію до вимог нового стандарту.
: